2012. április 22., vasárnap

Pongyola pitypang

Devecsery László: Pitypang
Hajlítom kezem, ujjaim,
gömböt formálok csendesen.
Pitypangra pillantok kedvesen.
Játékát utánzom szelíden:
ujjaim nyitom:
el nem szállnak…
Pitypangra fújok: szél vagyok:
repülnek ernyős csillagok.

…és a pihés ernyők alatt…
rejtőzik az aprócska mag.


Pitypangméz készítése:
Déli napsütésben  szedem le a virágokat. Azért délben, mert ilyenkor a legmagasabb a hatóanyag tartalma. Én lazán át szoktam mosni, hogy a kis bogarak lejöjjenek róla. Egy tálba teszem, és felöntöm annyi vízzel,hogy ellepje. Jól felforralom, majd eloltom a tüzet alatta, és félre teszem 24 órára. Másnap átszűröm, és hozzá adok egy citrom kicsavart levét. Újra felteszem főzni, és cukrot teszek hozzá. Addig főzöm, amíg méz sűrűségű lesz. Most biztos az arányokra vagy kíváncsi, de nincs túl sok jelentősége. Mert, ha sok cukrot teszel bele, előbb besűrűsödik, de kisebb lesz a hatóanyag benne. Ha kevesebb a cukor, akkor tovább tart a főzés. Azért kb. 2 l folyadékhoz 1 kg cukrot szoktam felhasználni.


Mire jó még a gyermekláncfű?
Epekő kialakulását előzheted meg, ha a virágzó szárat megeszed. Napi 3 db, egy héten keresztül, első virágzás idején.

A gyökér erősíti a májműködést: hasznos a májgyulladás és a sárgaság kezelésére. Elősegíti az emésztést azáltal, hogy az epe termelését és kiválasztását serkenti (az epekő kialakulásának megakadályozására).
Kitűnő vértisztító, gyomorjavító. Alkalmazzák  ízületi és reumatikus bántalmak kezelésére. Csökkenti  a havi vérzést megelőző emlőfájdalmat, mely a magas ösztrogénszint tünete. A gyökér egész évben gyűjthető.
A levél vízhajtó hatású,a vesék működését szabályozza,  az anyagcsere-betegségek gyógyításában igen fontos.
A gyermekláncfű az egyik leghasznosabb "gaz"növényünk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése